Špelinice se navdušeno pripravljamo na udeležbo na Zelenem sejmu, ki bo 23. septembra 2023 od 10. do 18. ure na Bregu v Ljubljani. https://www.zelenisejem.si/

Bučka na obisku v VRTCU POD GRADOM

Hrana je simbol življenja. Pri hranjenju otrok prvič doživlja čutna ugodja, ki ga povezujejo s človekom, ki skrbi zanj. Zato prek hrane dobiva občutek, da je sprejet, ljubljen in pomemben. Hrana mu v podzavesti ostane kot simbol ugodja in tolažbe. Z odraščanjem se izoblikujejo različne prehranjevalne navade in življenjski slog. Lahko so ustrezne ali pa neustrezne, ki posledično škodujejo zdravju. Pomembno je kako, kdaj in s čim se hranimo.

Ker sem ljubiteljica otrok (mama dveh otrok), obenem pa sem magistrirala iz področja biokemijskih znanosti, sem se odločila, da pripravimo predstavo za otroke o ZDRAVEM NAČINU PREHRANJEVANJA in NAMENU REFORMULACIJE ŽIVIL v sodelovanju z mednarodnim projektom SALUX (http://www.salux-project.eu/sl ), ki ga sofinancira Evropska izvršna agencija za zdravje in potrošnika. V projektu želimo spodbuditi in pomagati proizvajalcem živil pri reformulaciji njihovih proizvodov v smislu zmanjševanja soli, nasičenih maščob in sladkorjev. Hkrati želimo osveščati potrošnike in s tem prispevati k bolj zdravemu in bolj kvalitetnemu življenju evropske populacije. Otroci so v takšnih akcijah mnogokrat spregledani, čeprav bi z njihovim izobraževanjem lahko dosegli najboljše dolgoročne rezultate.
Skozi načrtovano lutkovno predstavo skušamo zahtevno problematiko posredovati in približati predšolskim otrokom.
Kdo je BUČKA? Bučka je lutka, ki želi s pomočjo svoje čarobne moči otroke motivirati in prepričati, kako naj se prehranjujejo in zakaj je to potrebno. Popelje jih v svet domišljije in ob tem marsičesa nauči. V predstavi se prepletata dva svetova stvarni in pravljični. Tekom predstave, Bučka prihaja do različnih težav pri prehranjevanju. Ko dobi obrok pripravljene zelenjave na krožniku jo zanima ali je obrok sploh užiten. Prosi za pomoč otroke. Otroci ji ustrežejo. Hrano, ki bi je mogoče še jedli ne bi, poskusijo in ugotovijo, da je dobra. Bučka zaigra hude bolečine v trebuhu. Sprašuje otroke, ali vedo, kaj je narobe z njo. Kasneje prizna, da je ponoči popila en liter sladkega soka. Otroci si zapomnijo, da kaj takega ni pametno početi. Lutka predstavi otrokom tudi učinke hrane. Povabi jih, da skupaj pripravijo obrok in jih nauči koliko soli dodamo, koliko masti, koliko sladkorja. Z lutko se odpravijo nakupovat hrano v trgovino in na tržnico, kjer jih bo lutka opozori na očitno razliko med naravno pridelanimi sadeži in zelenjavo ter živili s prekomerno vsebnostjo soli, maščob in sladkorjev. Otroci spoznajo kaj so ogljikovi hidrati in da so živila bogata z njimi najpomembnejši vir energije za telo, pa tudi lahko nevarna, če jih uživamo v večjih količinah. Spoznajo tudi vlogo soli in maščob v telesu. 

Dober dan otroci jaz sem Bučka!

Ali morda veste ali lahko pojemo malo soli ali veliko?

Kaj pa je tole? 

Izvolite otroci , babica nam je poslala maline!


Skuhajmo juhico.

Ali kupljene jedi vsebujejo sol, sladkor in maščobe? 

Koliko sladkorja lahko pojemo na dan?

Takole pa izgleda košarica ko se babica vrne iz vrta.

Bučka odhaja, pred njo je še dolga pot, obiskati mora 22 vrtcev.

Projekt SALUX. 

.

Ime

E-pošta *

Sporočilo *


Zavod Špelinice Tesarska ulica 8 1000 Ljubljana